Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świat Zofii - streszczenie

istnieje jedynie w umyśle Boga. Zofia dowiedziała się wtedy od Alberto, że ich życia zostały stworzone w umyśle ojca Hilde, Alberta Knaga.

Punkt widzenia przenosi się z Zofii na Hilde. Piętnastego czerwca, w dzień swoich piętnastych urodzin, Hilde otrzymała od swojego ojca prezent - książkę o tytule "Świat Zofii". Historia wciągnęła ją natychmiastowo, i dziewczyna czuła, że Zofia istnieje naprawdę, nie jest jedynie wymysłem jej ojca. Alberto planuje ucieczkę z umysłu stwórcy, ale aby to uczynić, Zofia musi ukończyć swój kurs filozofii. Uczy ją o Kancie, który zjednoczył myśl empiryczną z racjonalną. Życie Zofii staje się coraz bardziej zagmatwane i dzieje się coraz więcej wydarzeń, które nie mają logicznego wytłumaczenia. Wie, że tylko ona i Alberto mogą coś z tym zrobić, i będą musieli to uczynić piętnastego czerwca, to jest w dzień, kiedy Abert Knag wróci do domu.


Zofia uczy się o romantyzmie, filozofii Hegla i jego poglądach na historię, a także o poglądzie Kierkegaarda, który uważał, że własna egzystencja jest sprawą podstawową. Hilde, która bardzo zbliżyła się do bohaterów czytanej książki i obawiała się o nich, postanawia sprawić swemu ojcu pewną niespodziankę. Nauka Zofii pędzi w coraz szybszym tempie, aby mogła z Alberto wymyślić jakiś sposób ucieczki z umysłu ojca Hilde. Dziewczyna dowiaduje się o Marksie, Darwinie, Freudzie, Sartre.


Hilde dociera do końca książki. Na przyjęciu urodzinowym Zofii, w dniu piętnastego czerwca, Alberto i Zofia nagle znikają. Ojciec Hilde rozmawia z córką o książce, dziewczyna jest przekonana, że Zofia naprawdę żyje. Okazuje się, że Alberto i Zofia stali się istotami duchowymi. Faktycznie uciekli z umysłu ojca Hilde, stali się niewidzialni dla innych ludzi, ale mogą na nich oddziałyKomentarze

    1 + 10 =