Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świat Zofii - Charakterystyka porównawcza Zofii Amundsen i Hilde Knag

„Świat Zofii" Josteina Gaardera to powieść o filozofii, jej poznawaniu i nauce, jaka z niej płynie. Jednocześnie tę dziedzinę nauki poznają dwie bohaterki: Zofia Amundsen i Hilde Knag, piętnastolatki, których daty urodzin pokrywają się. Zofia jest jednakże wykreowana przez ojca Hilde, Alberta Knaga, który podarował swojej córce książkę, zatytułowaną "Świat Zofii", opowiadającą o poznawaniu przez wspomnianą bohaterkę świata filozofii. Jednak rzeczywistość w powieści zaczyna mieszać się ze światem wykreowanym przez Alberta, co w końcu prowadzi do tego, że, zgodnie z przekonaniem Hilde, Zofia istnieje naprawdę poza wyobraźnią rodziny Knagów.


Zofię Amundsen nazwać można główną bohaterką powieści Gaardera, ponieważ większa część fabuły opowiada o niej. Jakiś czas przed swoimi piętnastymi urodzinami zaczyna otrzymywać nietypową korespondencję, stanowiącą kurs filozofii. Każdego ranka odbiera kartkę z pytaniami, nad którymi ma się zastanowić, zaś popołudniem otrzymuje pakunek, z którego może dowiedzieć się czegoś o filozofie, który poruszał kwestie zawarte w pytaniach. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się, że jej nauczycielem jest Alberto Knox, filozof. Wraz z rozpoczęciem nauki Zofia zaczyna otrzymywać kartki pocztowe, skierowane do niejakiej Hilde Knag od jej ojca, Alberta Knaga. Nie wie, co też mogą one oznaczać, ale przeczuwa, że musi to mieć jakiś związek z nauką filozofii. Alberto po jakimś czasie potwierdza jej przypuszczenia i informuje ją, że są tylko wytworem wyobraźni ojca Hilde i znajdują się w jego umyśle. Oboje podejmują starania o ucieczkę z wykreowanego świata i stanie się istotami niezależnymi, co udaje im się.


Zofia jest niezwykłą piętnastolatką. To osoba skłonna do rozmyślań, nigdy nie działa pochopnie, każde jej działanie