Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świat Zofii - Wątki literackie

Wątki:

- poznanie filozofii jako sposób na zrozumienie tego, co otacza człowieka - w powieści filozofia ukazana jest jako ściśle związana z życiem, nie zaś jako oderwany od rzeczywistości zbiór myśli, których nie da się zrozumieć. Pomaga ona bohaterom zrozumieć życie, zwłaszcza dziwne wydarzenia, jakich są świadkami. Najważniejszą cechą filozofa jest zadawanie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi, należy ciągle dziwić się światu i zastanawiać nad nim. Nawet jeżeli nie znajdujemy odpowiedzi na nasze pytania, to sam fakt zastanawiania się czyni nas ludźmi. Filozofia nie ofiaruje człowiekowi prostych odpowiedzi na jego pytania i nie uczyni jego życia bezpośrednio łatwiejszym, ale da mu poczucie niesamowitości własnej egzystencji i całego świata.

- wolna wola - Zofia była pewna, że jest niezależnym człowiekiem, posiada wolność decydowania o sobie, jednak od Alberto dowiedziała się, że jest tylko wymysłem wyobraźni Alberta Knaga. Mimo tego, że wolność jej i Alberto jest uzależniona od tego, na co pozwala im ojciec Hilde, udało im jednak uciec z jego umysłu i zyskać niezależność jako istoty duchowe. Także wola Albeta Knaga nie wydaje się być całkowicie wolna, czasem wydaje się, że nie posiadał całkowitej kontroli nad tym, co stworzył, ponieważ jego dzieła osiągnęły zdolność decydowania o sobie. Możliwe, że człowiek nie posiada całkowicie wolnej woli, ponieważ czasem nawet myśli człowieka są niezgodne z jego zamiarami.