Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka postaci - charakterystyka • Świat Zofii

Bohaterowie:


Sophie Amundsen - główna bohaterka, ciekawa świata i uduchowiona czternastolatka, która wkrótce ma osiągnąć wiek piętnastoletni. Jej nauczycielem jest Alberto Knox, filozof, z którym dziewczyna poznaje świat filozofii. Zofia nie ma wielu przyjaciół, a o Joannie, swojej najlepszej przyjaciółce, prawie zapomina, kiedy zaczyna zgłębiać nauki filozofów. Jest dość zamknięta w sobie, ale posiada własne poglądy i często krytykuje innych, także swoich bliskich. Jest postacią wymyśloną przez Alberta Knaga dla swojej córki Hilde.


Alberto Knox - nauczyciel Zofii, filozof idealny, głęboko wierzy w tę naukę, ponieważ dzięki niej może zrozumieć świat. Zawsze rozmyśla i nigdy nie postępuje pochopnie. Zmusza Zofię do własnego myślenia i odnajdywania odpowiedzi na trudne pytania. To on tłumaczy jej, że są wymysłem Alberta Knaga.


Matka - matka Zofii, wydaje jej się, że jej córka zaczyna wpadać w szaleństwo, kiedy dziewczyna opowiada o różnicach między ludźmi a zwierzętami i że to zdolność do myślenia czyni z człowieka to, kim jest. Należy do większości ludzkiej populacji - tej części, która nie myśli w takim znaczeniu, jak to robią Zofia i Alberto, zajmuje się światem doczesnym i nie interesują ją sprawy duchowe.


Joanna - przyjaciółka Zofii, dobra i lojalna. Nie podziela poglądów Zofii i patrzy na świat inaczej, niż ona, ale w przeciwieństwie do matki Zofii nie odrzuca filozofii, co pozwala wierzyć, że gdyby zajął się nią ktoś taki, jak Alberto, mogłaby stać się taka, jak Zofia.


Tata - ojciec Zofii, na początku powieści wysyła córce pocztówkę. Ze względu na swoją pracę przez większość roku znajduje się poza domem.Hermes - pies Alberto, przynosi Zofii teksty filozoficzne, później prowadzi ją do jej nauczyciela. Knag